امشب بارش جوزایی را از دست ندهید

در نقشه، صور فلکی جوزا و جبار وسیاره مشتری قابل رویت می باشند.برای دریافت عکس با سایز اصلی ، کلیک کنید.


شهاب‌باران معمولا وقتی ایجاد می‌شود که زمین از میان توده‌ای از ذرات برجامانده از دنباله‌ دارها عبور می‌کند، اما سیارک  فائتون سطحی سنگی دارد و به همین دلیل بعید به‌نظرمی‌رسد بتواند ذراتی را به مدارش تزریق کند. با این وجود، مدار بسیار بیضوی این سیارک موجب می‌شود فائتون هر 1.4 سال از عطارد به خورشید نزدیک‌تر شود و تحت بمباران بادهای خورشیدی شدید قرار بگیرد. در سال 2009 / 1388، یکی از فضاپیماهای تحقیقاتی ناسا مشاهده کرد که روشنایی سیارک در چنین وضعیتی دوبرابر می‌شود. کارشناسان با تحلیل اطلاعات بدست‌آمده متوجه شدند تشعشعات شدید خورشید در این موقعیت، ترک‌هایی در پوسته سنگی این سیارک ایجاد می‌کند که منجر به فوران گرد و غبار از سطح آن و در نهایت، گسترش سطح بازتابنده و افزایش روشنایی منجر می‌شود. اما مشکل اینجاست که مقادیر اندازه‌گیری‌شده بسیار کم (حدود 0.01 درصد جرم ذرات موجود در مدار) است و نمی‌تواند حجم ذرات موجود در مدار فعلی را توجیه کند. این احتمال وجود دارد که سیارک 3200فائتون گذشته فعال‌تری داشته است و اکنون یک دنباله دار خاموش است.

بازه فعالیت این بارش از 7تا17 دسامبرهرسال می باشد و اوج بارش امسال در 13دسامبر ،23 آذر خواهد بود ومعمولا رصدگران دو شب پیاپی را برای شکار بارشهای شهابی در نظرمی گیرند.
کانون بارش در حدود ساعت 8 شب از سمت شرق آسمان بالا می آید. خوشبختانه بر خلاف سال گذشته ، این بار ماه در آسمان نخواهد بود و اگر خوش شانس باشیم و ابرها علاقه ای به رصد نداشته باشند ـ که بسیار بعید به نظر می رسد ـ و اگر به آسمانی کاملا تاریک دسترسی داشته باشید می توانید 80 الی 100  شهاب را در ساعت ببینید
.بهترین زمان برای رصد این پدیده از ساعت 9 پنجشنبه شب تا صبح جمعه وساعتی پیش از طلوع خورشید می باشد.

شفق قطبی و عبور یک تیر شهاب جوزایی ،20 آذرـ عکاس چاد بالکلی ، سوئد

از سوی دیگر امشب فرصت خوبی است که در کنار لذت بردن از تماشای شهاب هایی که وارد آسمان زمین می شوند، به تماشای سیاره درخشان مشتری که در نزدیکی صورت فلکی جبار و بالاتر ازستاره دبران قرار دارد نیز بنشینید.

لذت تماشای آسمان این شبها را ازدست ندهید.


امیدوارم آسمان صاف باشد و به جای شهاب باران شاهد بارش برف و باران نباشیم!!

اطلاعات بیشتر را در این لینکها ببینید.

http://imo.net/calendar/2012#gem

http://astronomynow.com/news/n1212/11geminids/#.UMiIrKzd6uI

/ 2 نظر / 33 بازدید
ناشناس

چقدر زیبا... توی آسمون پر دود تهران که با تلسکوبم به زور میشه چیزی دید!

یادم نیست با چه نامی کامنت میگذاشتم

سلام چه خوب که آخرین پست اینجا تاریخ 23 آذر 91 خورده و نه 90 یا 89 آمدم بگویم پیروزی که طرفدارش بودی دربی را برد؟! حال شوهرعمه ی استقلالیت را گرفتی؟ نه راستش نیامدم اینها را بگویم امدم بگویم آن سالها خوب بود 88 خوب بود و من از اینکه یکی از دوستان 88 یم بودی خوشحالم شاد زی