شهاب باران 14 دی , بارش ربعی

توضیح تصویر:آذرگوی درخشان درمقابل شفق قطبی

بارش ربعی سومین بارش بزرگ سال می باشد.بازه فعالیت از٧ تا ٢٢ دی ماه هرسال می باشد.اوج این بارش ,امسال دربامداد١۴ دی رخ خواهد داد.ماه نوکه زیرافق است هم مزاحمتی برای رصدبه وجود نخواهد آورد.

منشاءاین بارش سیارک2003EH1میباشد که درگذشته یک دنباله داربود ودرحال حاضریک دنباله دارخاموش است .این سیارک که از جنس یخ و سنگ است و قطری برابر چند کیلومتر دارد، در سال ‪ ۲۰۰۳‬میلادی توسط سازمان فضایی آمریکا (ناسا) شناسایی شد.تعدادشهاب ها 90تا100 شهاب درساعت میباشدوسرعتشان41 کیلومتردرساعت است.شهاب های ربعی سرعت نسبتاً کمی دارند و درخشان ترین آنها به رنگ آبی، زرد و مایل به سبز ظهور می کند. منطقه بارش ربعی در آسمان حدود 10 درجه شمالی ستاره بتا عوا است که در سر باد بادک قرار دارد.

صورت فلکی بادبادک به همراه کانون بارش بعدازنیمه شب ازشمال شرق آسمان بالا می آید وبه تدریج به سمت شرق منتقل می شود.


بارش شهابی ربعی آخرین و مهم ترین بارش شهابی در سال خورشیدی است، پس این فرصت را از دست ندهید.اگرازسرمای زمستان هراسی نداریدلباس های گرم بپوشیدوبه تماشای آتش بازی در سال جدید میلادی بروید.

اطلاعات بیشتر درباره این بارش: ١ / ٢ / ٣

/ 14 نظر / 45 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مرتضا

ما که آسمونه شهرمون داقونه چیکار کنیم؟؟

حامد

خبر فوری خبر فوری خبر فوری خبر فوری خبر فوری سلام دوست عزیز سریعا به وبلاگ من سر بزن و جدیدترین مطلبشو بخون و نظر بده مطمئنم لذت می بری

جاسوییچی

سلام. امروز چندمه؟ ای بابا هفدهم بیده که...نرسیدیم به بارش که...نشد که...ای بابا که...چی کار کنیم که...که یا حق که...

مزدور

سلام حالا نمیشه یه برف مشتی بیاد؟ شهاب می خوایم چیکار

جاسوییچی

سیلام عزیزم. تنت سلامت...نت عیب نداره[ماچ]

حوریناز

سلام جیگملی خوبی؟ تو نمیخوای بیای عکساتو بگیری؟

عدنان

سلام با اینکه وبلاگت یک وبلاگ کاملا علمی است ولی ناخودآگاه آدم را به دوران کودکی و تماشای آسمان می‌برد نعمتی که (تماشای آسمان شب) که انگار دیگه از ما دریغ شده و یا بهتر بگویم خودمان آن را از خودمان دریغ کرده‌‌ایم. امیدوارم که همیشه شاد باشی و‌آرام

جاسوییچی

سیلام. به روز نمی کنی؟ امان از فیس بوک