گذرسیاره زهره

تماشای گذر زهره در 17 خرداد 91 را ازدست ندهید!

این پدیده تا105 سال دیگر رخ نخواهدداد! گذر زهره درآسمان ایران همزمان باطلوع خورشید قابل رویت خواهدبود.برای آگاهی از وضعیت گذر زهره 17 خرداد 1391 در مراکز استان های ایران اینجا را ببینید

قطر ظاهری زهره درحدود یکی سی ام قطر ظاهری خورشید است و به صورت لکه ای تیره در هنگام عبور، درمقابل خورشید دیده میشود وشما میتوانید با چشم غیر مسلح اما بااستفاده ازعینک مخصوص رصد خورشید گرفتگی یا بااستفاده ازفیلترهای مجاز این پدیده را مشاهده کنید.هرگز با چشم غیر مسلح یا باابزار غیراستاندارد به خورشید خیره نشوید چون لطامات جبران ناپذری به چشمان شما وارد خواهد آمد.

گذر پدیده ای است که طی آن جرمی که کوچکتر از قرص خورشید باشد از روی آن عبور کند. اگر ابعاد این جرم ماه بزرگ بود که در آن هنگام پدیده ی کسوف کلی روی می دهد ولی جالب است بدانید که خورشیدگرفتگی حلقوی هم نوعی گذر است که توسط ماه روی می دهد و علت آن بیضی بودن مدار ماه است. گذر در تمام سیارات منظومه شمسی به جز عطارد دیده می شود. اگر روزی انسان و یا ربات های هوشمند بتوانند به سیاره های مختلف بروند در آن هنگام شاید بتوانیم مطالعات خوبی را از جو سایر سیارات انجام دهیم.

 

گذر از روی خورشید فقط برای سیارات داخلی در شرایط خاصی روی می دهد. سیاره های عطارد و زهره که نزدیک تر از مدار آنها داخل مدار زمین است و از زمین به خورشید نزدیک تر هستند. چون حرکت انتقالی عطارد 88 روز است بنابراین با حرکت سریع در مدار امکان عبور از سطح خورشید افزایش می یابد و در هر قرن حدود 13 گذر عطارد روی می دهد که در اردیبهشت 1382 در ایران شاهد آن بودیم. ولی چون حرکت انتقالی زهره 224.7روز است بنابراین مهیا شدن گذر زهره زمان بیشتری خواهد برد و حداکثر 2 گذر را در هر قرن و حداکثر 20 گذر را در هر هزاره شاهد خواهیم بود. بنابراین گذر زهره آن قدر نادر است که چه بسا جزء معدود افرادی باشید که 2 گذر را دیده باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره گذر زهره و رصدهایی که در شهرهای مختلف ایران برگزار خواهد شد به سایتهای انجمن نجوم ایران شاخه آماتوری و آسمان شب ایران مراجعه کنید.

/ 1 نظر / 39 بازدید
مسعود

حتما باید زهره جونو ببینم