دو مقارنه زیبای آسمان رمضان درانتظار شما...

روزهای طولانی و گرم  تابستانی شاید در شبها اندکی خنک تر و قابل تحمل تر شود.

شاید خوبه به رسم خوشایندی که درگذشته ها بین خانواده های ایرانی رایج بود ،در این شبها و اندکی بعد ازغروب خورشید که هوا کمی خنکتر می شود ،زیراندازی با خود به پشت بام ببریم و درکنار افطار کردن همراه خانواده ودوستان ، نیم نگاهی هم به آسمان زیبای بالای سر داشته باشیم. البته اگرخوش شانس باشیم و  آلودگی نوری و غباری که ازمرزهای غربی وارد کشور میشه مانع ازلذت بردن ما ازتماشای رایگان آسمان شب نشه...

آسمان شبهای رمضان ،میزبان چندجرم زیبای شامگاهی ست.

 سه شنبه سوم مرداد 1391 مصادف با چهارم رمضان ، اندکی بعد ازغروب خورشید، ودرافق جنوب غرب آسمان، شاهد هم نشینی ماه پنج روزه و سیاره سرخ فام مریخ در صورت فلکی سنبله (Virgo)خواهیم بود. جدایی زاویه ای این دو جرم، کمتر از پنج درجه است.

کمی بالاتر ازماه و مریخ و درسمت چپ این دو، سیاره زحل و پاینتر ازآن ستاره سماک اعزل (پرنورترین ستاره صورت فلکی سنبله با قدر یک) قابل تشخیص است.سماک اعزل یک جفت ستاره‌ است که در مدت فقط ۴ روز به دور یکدیگر می‌گردند و حدود ۲۸۰ سال نوری از ما فاصله دارند.

روز بعد، یعنی چهارشنبه ،بازهم بعد ازغروب و با تاریکترشده هوا ،میتوانید شاهد حضور ماه ،اندکی پایین تر از ستاره سماک اعزل و ارباب حلقه ها،سیاره زحل باشید و بدین ترتیب مقارنه باشکوهی میان زحل، ماه و ستاره سماک اعزل رقم خواهد خورد. جدایی زاویه ای ماه با سماک اعزل کمتر از یک درجه و با زحل درحدود شش درجه خواهد بود.

شما نیز میتوانید مانند ستاره شناسان آماتور از انگشتان دست برای اندازه گیری زوایا استفاده  کنید.مثلا یه انگشت شما درحدود یک درجه ازآسمان و یک مشت بسته تان ،ده درجه از آسمان را می پوشاند.

 


/ 1 نظر / 25 بازدید
Vahid

با سلام وبلاگ خوبی داری،از روش پیدا کردن زاویه اجسام سماوی با انگشتان دست هم خوشم اومد،من فقط اندازه زاویه یک مشت رو میدونستم. دمت گرم خسته نباشی