تغییرفصول

  کم کم فصل پاییز داره از راه میرسه وهوا رو به سردی میرود.

 آیا تا به حال فکرکردین عاملی که باعث به وجود آمدن فصول بر روی سیاره ماست چه چیزی میتونه باشه؟

شاید خیلی ها تصورکنند چون مدار زمین به دور خورشید بیضی شکل است و فاصله اش ازخورشید در طول سال تغییر میکند فصلها به وجود می آیند.و این باید به این معنی باشد که این روزها کم کم فاصله زمین از خورشید در حال افزایش است و همین عامل سردشدن هواست.

اما جالب است بدانید زمانی که در نیمکره شمالی در فصل زمستان هستیم مردمان نیمکره شمالی در حال تجربه روزهای گرم تابستانی هستند.پس چطور میتوان این تفاوت را توجیه کرد؟

و شایدجالبتر باشد بدانید که در هنگام زمستان زمین به خورشید نزدیکتر است!!!

در واقع عامل اصلی به وجود فصول در کره زمین فاصله نیست بلکه انحراف ازمحور زمین است.

احتمالا تا به حال درباره حرکت وضعی وانتقالی زمین مطالبی شنیده اید.

زمین حرکت چهارمی هم دارد که به حرکت تقدیمی معروف است. از آنجایی که محور گردشی زمین ٢٣.۵درجه از محور فرضی (محوری که شمال وجنوب زمین را به هم متصل میکند) آن انحراف دارد این حرکت باعث میشود این محور دربازه زمانی تقریبا طولانی ٢۶٠٠٠ ساله سطح یک مخروط را جاروب کند.

و این عامل اصلی به وجود آمدن فصول بر روی کره زمین است.چرا که همانطور که در تصویر دوم می بینید زمانی که نیمکره شمالی در نقطه انقلاب زمستانی است با وجود اینکه زمین به خورشید نزدیکتر است میزان متوسط نوری که از خورشید دریافت می کند کمتر است و اشعه خورشید به طور مایل به زمین میتابد و شاید این از خوش شانسی ما باشد که در این بخش از کره زمین زندگی می کنیم. به دلیل اینکه زمستان ها وتابستان های معتدل تری نسبت به بخشهای جنوبی سیاره تجربه می کنیم!

 

پ.ن:

حرکت انتقالی:زمین در طول سال یکبار به دور خورشید می‌گردد. که این حرکت ، حرکت انتقالی زمین نامیده می‌شود

حرکت وضعی:چرخش زمین به دور خود حرکت وضعی نامیده می‌شود.

حرکت تقدیمی: برای توضیح حرکت تقدیمی زمین بهتر است اول چرخش یک فرفره را تجسم کنیم. وقتی یک فرفره را به چرخش در می آوریم، می بینیم فرفره همچنانکه به دور خودش می چرخد هر لحظه به یک سمت متمایل می شود، در واقع راستای دوران اش تغییر می کند. چرخش زمین به دور محور دوران اش هم همین وضعیت را دارد. یعنی همچنانکه زمین در راستای محور دوران به دور خودش می چرخد؛ علاوه بر دوران به دور خودش راستای محور دورانی اش نیز تغییر می کند. درست مثل همان فرفره . خوب حالا تفاوت ابعاد فرفره با کره زمین را مجسم کنید تا درک این جمله راحت تر باشد که یک دوره حرکت تقدیمی زمین 26,000 سال طول می کشد. ستاره قطبی ما اکنون ستاره جدی در صورت فلکی دب اصغر است . چون این ستاره تقریبا در امتداد راستای محور دوران زمین قرار دارد تنها ستاره ای است که مکان اش در آسمان ثابت است و با دوران زمین به دور خودش طی شبانه در آسمان جا به جا نمی شود. پنج هزار سال یش ستاره شمالی ما ستاره ذیخ در صورت فلکی اژدها بود. حدود 13,000سال دیگر ستاره شمالی ما ستاره نسر واقع خواهد بود و حدود 26,000 سال دیگر دوباره ستاره جدی ستاره قطبی زمین می شود.

مطالب بیشتر درباره حرکت تقدیمی زمین : ١  /٢ 

/ 44 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عباس.لیدر پرسپولیس

سلام ممنونم از حضورتون ...دوبلره برگردید بیاید پیش خودم چون آپ مهمی گذاشتم و نظرتون برام مهمه

محمد

شمو نمی خویم بآپی ؟ قلم تراش بیاورم ؟ ! . . . یا مهدی ادرکنی . . .

امیدوار

نگذارید شکست ها ، اشتباهات و خطاهای گذشته شما را گرانبار کند زیرا همین تجربه هاست که شما را بسوی فرصت رسیدن به هدف رهنمون می کند .

امیدوار

نگذارید شکست ها ، اشتباهات و خطاهای گذشته شما را گرانبار کند زیرا همین تجربه هاست که شما را بسوی فرصت رسیدن به هدف رهنمون می کند .

امیدوار

در شرایط بحرانی خونسردی خود را حفظ کنید منتظر حضور سبزتون هستم پاینده و پیروز باشید

عباس .لیدر پرسپولیس

سلام ... ممنونم که به من لطف داری و سر میزنی با آپ مهمی از پشت پرده های انتخاب اعضاهیات مدیره پرسپولیس و افشاگری در رابطه با این افراد منتظر حضور شما و نظر شما هستم[گل]

محسن

سلام رشته تحصیلی شما چی؟ممنون

هانیه

سسسسسسسسسلام

هانیه

بازم سلام چطوري بي وفا دلم برات يه ذره شده [قلب]نكنه شوهر كردي هاهاهاهاهاهاهاها[اوغ]بازم ميام فعلا باي ميخوام برا شوهرناهار درست كنم[وحشتناک]

هانیه

در ضمن خواهرشوهرم سلام داره جات خالي از صبح تا شب مثل ديوونه ها ورجه وورجه ميكنيم[دلقک][ابله]اينو از ته دلم گفتم دلم برات يهههههههههههه ذرررررررررررررررررررره شده[ماچ]