آسمان شبهای خرداد

مقارنه ماه و ستارگان
وقتی از دید ناظر، دو جرم سماوی در فاصله نزدیکی از یکدیگر دیده شوند، اصطلاحا گفته می‌شود که مقارنه اتفاق افتاده است
.

قمر زمین در حرکت ماهانه خود از کنار ستارگان و سیارات مختلف عبور می کند و این بار در ساعت 00:30 بامداد 4 خرداد ماه، مقارنه ماه و ستاره سماک اعزل، پرنورترین ستاره صورت فلکی سنبله در جنوب غرب آسمان قابل مشاهده است. در این زمان فاصله زاویه ‌ای آنها از یکدیگر کمتر از 4 درجه خواهد بود.

قمر در عقرب!
چند روز بعد، ماه کامل در ساعت 4 بامداد روز هفتم خرداد به مقارنه با ستاره قلب‌ العقرب می‌ رسد. هر چند که در این روز ماه وارد صورت فلکی عقرب شده، اما قمر در برج عقرب نیست!


از چند هزار سال پیش،‌ اخترشناسان مسیر ظاهری حرکت خورشید، ماه و سیارات را که اصطلاحا دایرة‌ البروج نامیده می‌شود، به 12 قسمت مساوی تقسیم ‌بندی کرد‌ه ‌اند که به هر یک از آنها «برج» گفته می‌شود. هشتمین برج، همان عقرب است که در مورد ورود ماه به آن روایت ‌هایی وجود دارد، اما به علت حرکت تقدیمی زمین که موجب می‌ شود محور دوران وضعی زمین هر 26 هزار سال یک‌ بار به دور خود بگردد، برج ‌ها هم جابجا می ‌شوند و در نتیجه، برج ‌های تعیین شده در هزاران سال پیش با صور فلکی خود تطابق ندارند.

همین عامل موجب می‌ شود که آن تقسیم بندی اعتبار خود را از دست بدهد. بنابراین اگر به تقویم‌ های نجومی (در مورد این تقویم‌ها بعدا مفصل صحبت خواهیم کرد) مراجعه کنید و عبارت قمر در عقرب را دیدید و با نگاه به آسمان، قمر زمین را جایی غیر از صورت‌ فلکی عقرب پیدا کردید، خیلی تعجب نکنید!

منبع:خبرآن لاین

/ 11 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سپیده

سلام قمر در عقرب باشه خیلی هم بد نیست هااا...[نیشخند] حیف که با این الودگی نوری تقریبا چیزی نمی شه دید...[ناراحت]

جاسوییچی

سلام. میگم این دو خط توضیح اول رو واسه من نوشتی آره؟؟؟ دستت درد نکنه[بغل]... الانم من برج چهارم...خرچنگم؟ بعد ممکنه 10000 سال دیگه خر بشم؟؟؟؟

حوری ناز

سلام دوست جان احوالات؟ یه مدت بود دور بودم از آسمون اما سه شبه که آشتی کردیم خیلی مزه داد. [ماچ]

روی رد رویاها ...

آمدم ... تکیده ... با شعری جوششی از تغلاهای ناشاعرانگی ام ... همین را می خواستی ؟ سوخته واژه ها را ؟! از یادت به سوی تو گریخته ام به تو ، که ... به جاده ها پناه آورده ای و ...

Nojum&Telescope

عکسهاتون عالیه خوشحال میشم زیاد سر بزنین [شوخی]

مرتضی

سلام پس قصه قمر در عقرب اینه! [نیشخند] پس قصه ننه قمر چیه؟؟

جاسوییچی

سلام.[عصبانی] خوبی؟[عصبانی] میدونی چرا عصبانیم؟ یه نیگا به لینکستانت بنداز میفهمی...[ناراحت]

مزدور

سلام من به روزم با هسته! پسر[خنده]

جاسوییچی

سلام. [خجالت] این از این... من الان قرارگاه خاتم هستم تو 3 راه تختی...صبح ساعت 6.30 میرم پادگان،2 میام خونه...روزای تعطیلم کلا نمیرم.[نیشخند] حللللله؟